Poľsko porušilo práva mladej ženy na prístup k interrupcii

Posted on Posted in Aktuality

Európsky súd pre ľudské práva odsúdil Poľsko za neľudské a ponižujúce zaobchádzanie so 14-ročnou obeťou znásilnenia, ktorej chceli úrady zabrániť, aby šla na interrupciu.  V prípade P. a S. vs. Poľsko Súdny dvor rozhodol, že konaním Poľska ako štátu došlo k niekoľkým porušeniam Európskeho dohovoru o ľudských právach. Prípad sa týkal sťažnosti dospievajúceho dievčaťa, ktorá otehotnela v dôsledku znásilnenia. Hoci jej poľské právo zaručuje v tomto prípade legálnu interrupciu, boli jej kladené mnoh= prekážky najmä kvôli nedostatku jasného právneho rámca, otáľania zdravotníckeho personálu a tiež v dôsledku nedôstojného zaobchádzania.

Podľa súdu bolo právo dievčaťa na súkromný a rodinný život úradmi v roku 2008 pošliapané, keď ju svojvoľne zadržiavali po umiestnení do domova. Účelom bolo podľa súdu oddeliť ju od matky, ktorá bola naklonená potratu.

Súd považoval za šokujúce, že poľské úrady začali trestné stíhanie voči maloletej za nezákonné sexuálne vzťahy, keď ju podľa prokurátora aj lekárskych správ mali považovať za obeť znásilnenia.

Poľsko a zákony

V rozhodnutí súd upozornil, že v Poľsku existuje veľká priepasť medzi tým, čo stojí v zákone – podľa ktorého malo dievča nárok na potrat – a ako lekári a úradníci konajú.

Nemocnice v meste Lublin v juhovýchodnom Poľsku robili všetko pre to, aby dievča odradili od potratu, posielali ju aj za kňazom. Nakoniec zákrok odmietli vykonať. Úrady na prípad upozornili aj miestne médiá, čím vyvolali obťažovanie dievčaťa zo strany protipotratových aktivistov.

Zákrok nakoniec vykonali v nemocnici v meste Gdansk, asi 500 kilometrov severne od miesta, kde dievča býva.

Trestné stíhanie za nezákonný sexuálny vzťah voči dievčaťu zastavili, ale s ním zrušili aj stíhanie voči údajnému páchateľovi znásilnenia.

Zdroj: http://tvnoviny.sk/sekcia/spravy/zahranicne/polku-znasilnili-otehotnela-nemohla-ist-na-potrat.html

Rozhodnutie ESĽP tu

Prehľad rozhodnutí ESĽP v otázke reprodukčných práv

 

 

Pridaj komentár