Slovensko sa pripojí ku kampani upozorňujúcej na násilie páchané na ženách

Posted on Posted in Aktuality

(Pravda, TASR 26.11.2019) Slovensko sa pripojí k celosvetovej kampani 16 dní aktivizmu proti násiliu na ženách. Informovala o tom manažérka komunikácie národného projektu Prevencia a eliminácia rodovej diskriminácie Viera Böttcher z Inštitútu pre výskum práce a rodiny (IVPR), ktorý v utorok odštartovala kampaň Zastavme násilie na ženách.

„Kampaň sa bude šíriť prostredníctvom sociálnej siete, kde bude mať verejnosť možnosť umiestniť na svoju fotku tematický rámček a zdieľať bannery a fakty o postavení žien, ktoré čelia násiliu,“ spresnila. Pripomenula tiež, že pondelkový (25.11.) Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách vyhlásený OSN, rovnako i kampaň IVPR podporila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. „Je to vôbec po prvýkrát, keď slovenská hlava štátu takto vyjadrila podporu ženám zažívajúcim násilie a uznanie práci mimovládnych i verejných inštitúcií, ktoré sa snažia odstrániť násilie zo života žien,“ upozornila Böttcher.

… 

Koordinačno-metodické centrum (KMC) IVPR pre prevenciu násilia otvorilo tohtoročnú kampaň pondelkovou verejnou diskusiou v Bratislave, na záver 16-dňovej kampane pozýva KMC verejnosť na stretnutie 11. decembra o 18.00 h do Prešova. „Bude tam uvedený švajčiarsky dokumentárny film Female Pleasure spolu s odbornou diskusiou o právach žien a násilí, ktoré zažívajú pre snahu žiť slobodne a v súlade so svojimi snami,“ dodala Böttcher.

Koordinačno-metodické centrum pre prevenciu násilia sa už od roku 2016 venuje rozvoju systémového vzdelávania v tejto oblasti, primárnej prevencii násilia, multiinštituci­onálnej spolupráci a odbornému výskumu v oblasti násilia na ženách. „Každá piata žena na Slovensku má skúsenosť s násilím zo strany súčasného alebo bývalého partnera. Sexuálne násilie zažilo na Slovensku 4,9 percenta žien, čo tvorí približne 100 000 žien na Slovensku,“ pripojila pripája fakty zástupyňa IVPR.

Inštitút pre výskum práce a rodiny okrem KMC zabezpečuje aj úspešné fungovanie Národnej linky pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212, ktorá funguje už takmer päť rokov, je bezplatná a poskytuje svoje služby nonstop. Počas kampane poradkyne na linke očakávajú zvýšený počet hovorov a sú na ne pripravené. “Naše vyškolené poradkyne odpovedajú na otázky týkajúce sa sociálnej a právnej pomoci a asistujú ženám pri hľadaní ďalšej účinnej pomoci v mieste ich domova. Poradkyne sú pripravené poskytnúť pomoc aj tretím osobám, či už rodinným príslušníkom ženy zažívajúcej násilie, prípadne jej kolegom a priateľom, uviedla vedúca Národnej linky pre ženy zažívajúce násilie Mária Víteková.

Viac tu