Štát firmy nabáda, nech zriadia škôlky

Posted on Posted in Monitoring médií

SME, 12.8.2014/

Ministerstvo sociálnych vecí plánuje koncom roka z eurofondov vyčleniť 23 miliónov eur, aby rodičom a najmä matkám s malými deťmi v predškolskom veku pomohlo vrátiť sa do zamestnania.

„U žien, ktoré majú dieťa do šesť rokov, je až o 40 percent vyššia nezamestnanosť ako u mužov,“ hovorí štátny tajomník ministerstva sociálnych vecí Jozef Burian zo Smeru.

Časť z peňazí budú môcť čerpať firmy, ktoré rodičom ponúknu miesta s pohyblivým pracovným časom, umožnia jednu pozíciu deliť medzi dvoch pracovníkov alebo budú tolerovať prácu z domu.

Časť sumy chcú poskytnúť firmám, samosprávam či neziskovým organizáciám, ktoré pre zamestnancov vytvoria detské kútiky, jasle, škôlky či družiny.

Ministerstvo predpokladá, že náklady na vychovávateľov na budúci rok preplatia až 150 firmám a pokračovať plánuje aj v novom období eurofondov. Najmä však dúfa, že firmy sa začnú pridávať aj samy.

„Už aj dnes na Slovensku existuje niekoľko predovšetkým nadnárodných spoločností, ktoré k nám z vlastnej vôle priniesli takúto dobrú prax, lebo vedia, že ich najväčším kapitálom sú spokojní ľudia,“ hovorí šéfka odboru rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí ministerstva Oľga Pietruchová.
Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/7330175/stat-firmy-nabada-nech-zriadia-skolky.html

Pridaj komentár